Przeżyjmy to jeszcze raz

Proponujemy trochę muzycznych wspomnień z koncertów, które odbyły się na scenie klubu KONTRAST. Zapraszamy w kontrastową muzyczną podróż do przeszłości.


“Na swingową nutę”

To pierwszy tegoroczny muzyczny wieczór w Klubie Kontrast, który upłynął w swingowych rytmach. Na scenie w świetnym stylu zaprezentował się duet – Justyna Sprawka (wokal) i Leszek Wypych (gitara). W repertuarze koncertu znalazły się znane standardy jazzowe oraz piosenki świąteczne. Duet zaprosił do udziału w koncercie swoich przyjaciół. Na perkusji zagrał dobrze znany „kontrastowiczom” Gamid Ibadullayev, na kontrabasie Jakub Gawrych, który zagrał w Sochaczewie po raz pierwszy, ale pewnie nie ostatni. Wszyscy artyści, którzy zaprezentowali się tego wieczoru na scenie to doświadczeni, aktywni muzycy. Choć w tym składzie wystąpili pierwszy raz, można było odnieść wrażenie, że mają za sobą dziesiątki wspólnych koncertów. W pierwszej części było spokojnie, momentami melancholijne. Justyna Sprawka zachwycała swoim głosem, do którego idealnie pasowały gitarowe brzmienia w wykonaniu Leszka Wypycha. Duet w zaaranżowanych na swingowo melodiach wypadł znakomicie. W drugim secie artyści zaserwowali publiczności mocniejsze uderzenie. Swing momentami przechodził w rockowe dźwięki, w których idealnie odnalazła się wokalistka. Każdy z instrumentalistów też miał swoje „5 minut” na scenie. Poszczególne solówki nagradzane były brawami. Muzykę uzupełniał niewymuszony, naturalny dialog L. Wypycha z publicznością. Całość zachwyciła gości Kontrastu, którzy wypełnili tego wieczoru salę klubową do ostatniego miejsca. Publiczność żywo reagowała na melodyjne aranżacje znanych wszystkim przebojów. Bisy na klubowej scenie w Sochaczewskim Centrum Kultury to już tradycja, której i tym razem stało się zadość. Muzyczny wieczór zakończył się świetnie wykonanym utworem „Summertime”.


Do wysłuchania koncertu zapraszamy: TUTAJ


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


Keys2Drums
Duet Keys2Drums wystąpił w Klubie Kontrast w styczniu 2018 roku. Zespół w składzie: Jacek Prokopowicz (klawisze) i Adam Grzelak (perkusja), zaprezentował nam jazz w alternatywnym wydaniu. Dwuosobowy skład, może wydawać się zaskakujący jak na zespół jazzowy, jednak ich występ potwierdził, że taki minimalizm to dobry kierunek. Przecież nie ilość, lecz jakość się liczy. I tę dobrą jakość dało się usłyszeć. Nietypowe połączenie instrumentów również okazało się okazało się trafnym wyborem. Keys2Drums zaprezentował oryginalne, ciekawe brzmienia, które zachwyciły publiczność. Muzycy szybko złapali dobry kontakt z gośćmi „Kontrastu”. Po koncercie mówili, że są bardzo zadowoleni z tego, jak zostali przyjęci – Grałem w Sochaczewie już kilka razy. Były to inne projekty, ale koncerty zawsze były ciepło odbierane przez sochaczewską publiczność. Cieszy mnie, że tym razem też tak było. Jestem też pozytywnie zaskoczony, że tyle osób przyszło na nasz koncert do Klubu Kontrast. To fajne, klimatyczne miejsce – mówił po koncercie Jacek Prokopowicz.


Do wysłuchania koncertu zapraszamy —> TUTAJ


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


Tubis Trio
Zespół Tubis Trio wystąpił w Klubie Kontrast 1 grudnia 2018 roku. Wydarzenie to opisała Jolanta Sosnowska na łamach tygodnika „Ziemia Sochaczewska”.

Klub Kontrast ponownie zaskoczył widzów. W sobotę 1 grudnia wystąpił w Sochaczewie Tubis Trio, młody polski zespół jazzowy, który zbiera same optymistyczne recenzje. Publiczność szybko dała się wciągnąć w jego melodyjne brzmienie i pełne ekspresji improwizacje. Tubis Trio istnieje 12 lat. Swoją nazwę wziął od nazwiska lidera zespołu – pianisty Macieja Tubisa. Towarzyszą mu Paweł Puszczało (kontrabas) i Przemek Pacan (perkusja). Zespół gra własne kompozycje uzupełniane improwizacjami na najwyższym poziomie. W sobotę muzycy promowali swoją najnowszą płytę  „Flashback”. I taki tytuł nosił koncert zaprezentowany w boryszewskim klubie muzycznym Sochaczewskiego Centrum Kultury. Od pierwszego utworu trio zdobyło serca publiczności, żywo reagującej na każde kolejne wykonania i partie solowe. Taki odbiór to nie tylko zasługa perfekcyjnego „obchodzenia się z instrumentami”, ale także płynącej ze sceny ogromnej ekspresji twórczej. Artur Komorowski, dyrektor SCK, dyrygent i kontrabasista, nazwał zespół „pierwszą muzyczną ligą”, a uczestnicy koncertu długo oklaskiwali młodych jazzmenów. Klub Kontrast, dzięki starannie dobieranym propozycjom, staje się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Sochaczewa, zaś muzyczne wieczory niczym nie ustępują tego typu imprezom w warszawskich klubach. W „Kontraście” można spotkać zarówno młode pokolenie widzów, jak i pięćdziesięciolatków, którzy doceniają klimat takich miejsc i z dużym wyprzedzeniem rezerwują stoliki. Fakt, że przy okazji koncertu można wypić kawę czy lampkę dobrego wina, dodatkowo sprzyja coraz liczniejszym odwiedzinom. Organizatorzy zapewniają, że o taki właśnie odbiór tego miejsca chodzi, i że nadal będą zabiegać o przychylność publiczności. Wierzymy, że tak się właśnie stanieJ. Sosnowska


Do wysłuchania koncertu zapraszamy —> TUTAJ


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


Huraban

Tym razem cofniemy się w czasie o blisko rok i przypomnimy fragment koncertu zespołu Huraban, który wystąpił w Klubie Kontrast 27 kwietnia 2019 roku. Na klubowej scenie Sochaczewskiego Centrum Kultury legnicki zespół zaprezentował brzmienia ludowe z całego świata. Zespół koncertuje głównie za granicą: w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Włoszech i Norwegii, ale chętnie występuje też przed polską publicznością.
W trakcie koncertu w “Kontraście” było nastrojowo i lirycznie, a momentami niezwykle energetycznie. HuRaban, w skład którego wchodzą trzy kobiety: Fabiana Raban (multiinstrumentalistka – skrzypce, kontrabas, instrumenty orientalne), Hanna Włodarczyk (gitara) i Monika Zapaśnik (wokal, instrumenty orientalne) zaprezentował unikatową mieszankę muzyki ludowej wielu narodowści, m.in. bałkańską, żydowską, polską i latynoską, w oparciu o moc orientalnych instrumentów. Oprócz tradycyjnych skrzypiec, gitary czy kontrabasu, można było usłyszeć takie instrumenty jak: bębny obręczowe, darbukę i tamborę. A wszystko to uzupełnione przejmującym głosem Moniki Zapaśnik, którym wokalistka niemalże zahipnotyzowała publiczność. Całość zachwycała niepowtarzalną energią i dbałością o każdy dźwięk. Była to ciekawa muzyczna podróż poprzez różne rejony świata, w wykonaniu zespołu, który mimo skromnego 3-osobowego składu, dysponuje brzmieniem, jakiego nie powstydziłaby się orkiestra.


Do wysłuchania koncertu zapraszamy —> TUTAJ


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


HAVA

Za sprawą zespołu HAVA, który wystąpił w „Kontraście” w 2018 roku, przenieśliśmy się do odległego Azerbejdżanu. Trio HAVA istnieje na scenie muzycznej od 2014 roku, gra azerbejdżańską muzykę ludową. Występuje w składzie: Gamid Ibadullayev, Monika Kościelna i Leszek Wypych. Ich muzykę charakteryzuje duża ekspresja artystyczna i głęboka emocjonalność brzmienia. Muzycy zostawiają też miejsce na improwizację, która zapewnia wyjątkowy charakter koncertów. Na każdym z nich powstaje niepowtarzalna mieszanka przygotowanych wcześniej utworów i spontanicznie powstających dźwięków.

Gamid Ibadullayev – gra na perkusji, instrumentach perkusyjnych oraz na bałabanie. Muzyk i artysta wizualny. Założyciel eksperymentalnej formacji „Gamid Group”, z którą współtworzy m.in. muzykę do autorskich filmów. Jest muzykiem, którego twórczość w dużym stopniu opiera się na muzyce improwizowanej. Współpracuje z wieloma muzykami sceny eksperymentalnej, etnicznej i jazzowej.
Monika Kościelna – skrzypaczka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Występowała w The Guildhall Symphony Orchestra, gdzie pracowała z takimi dyrygentami jak Takuo Yuasa, Adrian Leaper i Gianandrea Noseda. Grała także w The London Symphony Orchestra pod batutą Valery Gergieva. Jest pierwszą skrzypaczką Filharmonii Dowcipu Waldemara Malickiego, z którym koncertuje w kraju i za granicą.
Leszek Wypych – gitarzysta. Absolwent Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Gra w warszawskim CoverBandzie. Występował z różnymi zespołami rockowymi, bluesowymi i jazzowymi. Stworzył muzykę do filmów Piotra Janiszewskiego m.in: „Marian”, „Zadowolony?”. Nagrywał muzykę do spotów TV. Jego gitarę można usłyszeć w jednym z odcinków serialu Xawerego Żuławskiego „Krew z Krwi”.

W Klubie Kontrast z zespołem gościnnie wystąpiła sochaczewianka Natalia Kułach.


Do wysłuchania koncertu zapraszamy —> TUTAJ


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————


HoTS

Zespół HoTS wystąpił w „Kontraście” w styczniu 2017 roku. Kwintet od początku swojego istnienia poszukuje własnego głosu i wypracowuje oryginalne brzmienie, nawiązujące do europejskiej tradycji nowoczesnego jazzu. Zespół jest owocem przyjaźni i wspólnej artystycznej wyobraźni pięciu muzyków, którzy pochodzą z różnych środowisk artystycznych – jazzu, muzyki klasycznej, rozrywkowej i improwizowanej. Te różne gatunki spotykają się i przeplatają w ich wspólnej muzyce.

Unikalny styl zespołu HoTS został zauważony przez krytyków muzycznych i doceniony przez międzynarodową publiczność. Autorska muzyka kwintetu jest energiczna, wyrazista i pełna emocji, a zespół potrafi budować dramaturgię i niezapomniany klimat na scenie. Zespół wykonuje autorskie obdarzone żywiołową sugestywnością kompozycje lidera zespołu – Mikołaja Poncyljusza, które są znakiem rozpoznawczym zespołu.

HoTS wydaje się być mocno wtopiony w historię jazzu, jednocześnie jednak jest uderzająco współczesny. Ich aranżacyjna inwencja czerpie z dokonań najlepszych współczesnych europejskich jazzmanów, muzyki improwizowanej, ale nie w mniejszym stopniu z dzisiejszej praktyki wykonawców, tworzących w mocno zurbanizowanej przestrzeni współczesnych miast. Nieustanne skomplikowanie jazzowych figur rytmicznych w połączeniu z wielką precyzją instrumentalistów, niezwykle przemyślanymi aranżacjami oraz kompozycjami sprawiają, że uwalniają one w słuchaczu głębokie emocje i prowokują do refleksji.


Skład zespołu:

Mikołaj Poncyljusz – gitara
Radosław Nowak – trąbka
Bartosz Tkacz – saksofon tenorowy
Adam Prokopowicz – kontrabas
Maciej Wojcieszuk – perkusja


Do wysłuchania koncertu zapraszamy —> TUTAJ


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


Eric Folly & Jacek Prokopowicz

Tym razem proponujemy muzyczne wspomnienia z francuskim akcentem. W 2018 roku w Kontraście odbył się koncert duetu: Eric Folly & Jacek Prokopowicz pt „Jazz France”, który zachwycił sochaczewską publiczność.


Eric Folly to wszechstronny wokalista z Francji, o pięknym aksamitnym głosie, którym oczarowuje słuchaczy w trakcie każdego występu. W Klubie Kontrast zaśpiewał głównie francuskie piosenki. Pięknie zinterpretował „Les Feuilles Mortes” Josepha Cosmy, „Et Si Tu N’existais Pas” Pasquale’a Losito czy piosenki Jacques’a Plante – „For Me Formidable” i „La Bohème”. Zaprezentował też kilka własnych kompozycji – nastrojowe ballady, które urzekły szczególnie żeńską część publiczności. Zresztą sam wokalista dedykował swoje piosenki właśnie kobietom. Jedną z nich porwał nawet do tańca. Wokaliście towarzyszył na scenie, grający na klawiszach, Jacek Prokopowicz. Goście klubu usłyszeli wiele instrumentalnych „smaczków” w jego wykonaniu.


Do wysłuchania utworu “Because I’m in a hurry” – autorskiej kompozycji Erica zapraszamy —> TUTAJ


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


Basia Błaszczyk

Cofnijmy się do samego początku istnienia Klubu Kontrast. Tym razem przypomnimy wieczór inaugurujący działalność klubowej sceny SCK, w trakcie którego wystąpiła Barbara Błaszczyk z zespołem. Artystce towarzyszyli na scenie kontrabasista Szymon Wiechetek oraz Patryk Zakrzewski grający na perkusjonaliach. Był to piękny występ pełen nostalgicznych dźwięków. Basia Błaszczyk oczarowała wszystkich zarówno swoim delikatnym głosem, jak i grą na fortepianie, wprowadzając gości klubu w refleksyjny nastrój.


Do wysłuchania koncertu zapraszamy —> TUTAJ


—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-


Bolewski & Tubis

19 września 2020 roku na scenie Klubu Kontrast wystąpił duet Bolewski&Tubis, grający jazz i alternatywny pop w odważnej improwizowanej odsłonie. Muzyka zespołu to niespotykane połączenie piosenki i improwizacji, uzupełnione polskimi tekstami i bogatą warstwą muzyczną. Koncert udostępniony został publiczności na fanpagu „Kontrastu” przez transmisję na żywo, która zgromadziła przed ekranami monitorów i smartfonów rzesze wiernych fanów zespołu. Była to internetowa premiera nowego albumu zatytułowanego „Bez końca”. Melodyjne kompozycje i niebanalne teksty utworów sprawiły, że była to wyjątkowo smakowita uczta dla miłośników dobrej muzyki.—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Kathia

Kolejny koncert transmitowany online należał do Kathii, młodziutkiej artystki z Poznania. Kathia zaprezentowała swoją autorską muzykę, do której również napisała teksty. Mimo jej młodego wieku, w każdym utworze słychać dużą dojrzałość. Warto podkreślić, że artystka sama sobie akompaniuje, zarówno na gitarze, jak i na fortepianie. Jej czarujący głos urzekł internautów, którzy śledzili tego wieczoru koncert poprzez transmisję online. Kathia to niewątpliwy talent, wdzięk sceniczny i skromność w jednej osobie. Taką mieszankę, opatrzoną dodatkowo zachwycającym głosem, który jest w stanie wywołać dreszcze na skórze, warto zapamiętać i śledzić jej dalsze działania artystyczne, bo mamy wrażenie, że artystka dopiero się rozkręca.
Keys2Drums & Anna Grzelak

17 października Klub Kontrast transmitował kolejny koncert online. Tym razem można było posłuchać jazzu w alternatywnym wydaniu. Na klubowej scenie SCK wystąpił duet Keys2Drums z gościnnym udziałem wokalistki jazzowej Anny Grzelak. Jej charyzmatyczny głos świetnie zgrał się z dynamicznymi dźwiękami płynącymi ze sceny, tworzonymi przy pomocy nowoczesnych urządzeń multimedialnych tj. iPada i samplera. W połączeniu z tradycyjnym brzmieniem perkusji (Adam Grzelak) i klawiszy (Jacek Prokopowicz) powstała mieszanka elektroniki z klasyką, przy słuchaniu której ciężko było usiedzieć w miejscu.—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————


Laura Jazz Band
Tym razem proponujemy kwadrans z piosenką świąteczną w jazzowym wydaniu. Przypominamy fragmenty koncertu online zespołu Laura Jazz Band, który gościliśmy w grudniu minionego roku. Koncert transmitowany był z Klubu Kontrast 19 grudnia 2020 roku. Była to piękna muzyczna zapowiedź zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Przeżyjmy to jeszcze raz.More