“Dybuk” – spektakl Teatru Maska – premiera online

Obecnie nie możemy spotkać się w teatrze, dlatego chcemy zaprosić Was na cykl spotkań z Teatrem Maska Sochaczew on-line. Jako pierwszy zaprezentowaliśmy spektakl “Dybuk”, którego premiera online odbyła się 11 kwietnia 2020 na profilu Teatru Maska na facebooku. Link ze spektaklem “Dybuk” będzie aktywny do 17 kwietnia 2020 do godz. 23.30.

Zapraszamy do obejrzenia spektaklu —> TUTAJ


Spektakl w reżyserii Dawida Żakowskiego zrealizowany w sochaczewskim Teatrze Maska Sochaczew nawiązuje do znanej w Sochaczewie historii z przełomu lat 80 i 90 o dziewczynce która, posiadała nadprzyrodzone zdolności. W domu, w którym mieszkała działy się „dziwne rzeczy”, przemieszczały się tam przedmioty, słychać było stukanie i niepokojące głosy. Wszystkie te zdarzenia zaczęły się pojawiać po śmierci ojca dziewczynki. Sugerowano, że to jego duch nawiedza swój dom i kieruje ciałem córki. W tej lokalnej historii odnaleźliśmy analogię ze zjawiskiem dybuka, często występującym w folklorze i w literaturze żydowskiej. Główna bohaterka przedstawienia – Joanna S. jest ucieleśnieniem zbiorowych lęków i obaw wobec irracjonalnych zjawisk i zachowań. Jest rozszczepieniem różnych osobowości i zarazem połączeniem kilku bohaterek, Lei z “Dybuka” Szymona Anskiego z 1914 roku, Joanny S. z lokalnej historii z 1984 roku oraz współczesnej Asi, uczennicy liceum, które mieści się niedaleko zrównanego z ziemią cmentarza żydowskiego. Spektakl tworzony jest przez młodych sochaczewskich aktorów i to oni w odniesieniu do trzech równoległych historii – Joanny, Lei i Asi – stawiają fundamentalne pytania wobec współczesności.


Jak oglądać spektakle Teatru Maska on-line?
▶ Facebook Live https://www.facebook.com/GrupaTeatralnaMaska.Sochaczew/


Informacje na facebooku: TUTAJ


Fot. Sylwia Księżopolska

DYBUK
Reżyseria: Dawid Żakowski
Wideo: Franek Bednarczyk
Obsada: Paula Szewczyk, Marysia Fornalska, Natalia Janowska, Klaudia Cieślak, Daria Dudek, Weronika Nguyen, Paweł Zatorski, Mateusz Witkowski, Jakub Tomaszewski, Mateusz Nguyen, Filip Chojnacki, Michał Klin
Rejestracja i montaż z próby generalnej w Sochaczewskim Centrum Kultury: Gamid Ibadullayev studio

More