Wystawa twórczości Zdzisława Chlebowskiego – online

W piątek 1 maja w Galerii e-ZeDeK na profilu e-SCK na facebooku odbyło się otwarcie kolejnej wystawy online. Tym razem zaprezentowana została twórczość Zdzisława Chlebowskiego.


Zdzisław Chlebowski – artysta, nauczyciel, a przede wszystkim niezwykle wrażliwy człowiek, który od lat czerpie inspiracje ze swojej pasji, którą są podróże. Portretuje dzieci, kobiety, rzadziej wykonuje portrety męskie. Tajemnica zamknięta w twarzach dziecięcych i kobiecych jest wyzwaniem do mierzenia się z modelem. Artysta zachęca swoich uczniów do rozwijania zdolności plastycznych. Wspólnie z nimi prezentował prace na licznych wystawach. Trzykrotnie otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Otwarcie wystawy Zdzisława Chlebowskiego w galerii e-ZeDeK

Nieprzypadkowo, właśnie dziś 1 maja 2020 r. prezentujemy w galerii e-ZeDeK twórczość artysty niepokornego Zdzisława Chlebowskiego, pana od historii. Zdzisław Chlebowski jest bowiem nauczycielem, historykiem, artystą, podróżnikiem i nade wszystko pedagogiem z powołania. To wyjątkowy człowiek, który cierpliwie, ze stoickim wręcz spokojem przekazuje kolejnym pokoleniom wiedzę niezapisaną na suchych kartach historii. Zawsze uśmiechnięty, dla każdego znajdzie czas na rozmowę o sztuce, odległych krajach i ich tradycjach, a także o zwykłych ludzkich rzeczach. Chociażby o kawie! Mówi językiem prostym, trafiającym prosto w serca. Zdzisława Chlebowskiego, poznałam kilka lat temu na wystawie w Kramnicach, gdzie otaczał go tłum przyjaciół i kilka pokoleń uczniów, którzy z szacunkiem przywitali go gromkimi brawami. Jego krótka prelekcja przemieniła się w ciepły dialog z publicznością. W tej skromnej przemowie artysta wyróżnił swojego przyjaciela…. Ucznia, który – jak powiedział pan od historii – nauczył go, że malować można słowami, będąc niewidomym… Mówił językiem "Sklepów Cynamonowych", gdzie zwykła przechadzka do marketu zamieniała się w podróż w odległe, egzotyczne kraje.W taką podróż Zdzisław Chlebowski zabierze nas i dziś. I choć w tak trudnych obecnie czasach wyjazdy w egzotyczne kraje są niemożliwe, to portrety artysty niepokornego nagle przemawiają, przywracają wartości uniwersalne, dają możliwość wirtualnego spotkania człowieka z człowiekiem.Anna Wolińska

Opublikowany przez E-SCK Piątek, 1 maja 2020

Wystawę można obejrzeć również na profilu e-SCK na facebooku —> TUTAJ


More