“Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” – Wieczór Dziadów w SCK


Nowatorski, klimatyczny i sentymentalny. Tak w skrócie można podsumować Wieczór Dziadów, który odbył się 30 października w SCK w Boryszewie, w ramach Sochaczewskich Zaduszek Kulturalnych. W performatywnym czytaniu słynnego dramatu Adama Mickiewicza wzięli udział pracownicy Sochaczewskiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie oraz dwutygodnika Ziemia Sochaczewska, a także uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina. Nie zabrakło również motywów muzycznych w wykonaniu młodzieży z Klubu Piosenki działającego w SCK pod opieką Jolanty Kawczyńskiej. Na Wieczorze Dziadów zjawiło się blisko pięćdziesiąt osób. Wszyscy z przyjemnością poddali się niezwykłemu klimatowi, który zapanował tego wieczoru w SCK.


Performatywne czytanie rozpoczęło się, zainscenizowanym w półmroku w galerii ZeDeK dialogiem “starca” i “dziewczyny”. Po kilku odczytanych wersach, akcja przeniosła się do Klubu Kontrast, gdzie z zaciekawieniem podążyli również widzowie, wiedzeni słowami “Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?”. Tajemniczy początek nadał wydarzeniu metafizyczny ton, który udało się utrzymać wykonawcom aż do samego końca.


W klimatycznym “Kontraście” na gości czekały jesiennie przystrojone stoliki, a w powietrzu unosił się aromat specjalnie na ten wieczór sporządzonej herbaty. Od progu dało się słyszeć nastrojowe dźwięki fortepianu, którymi Jolanta Kawczyńska zachęcała do wspólnego spędzenia wieczoru. W takim niezwykłym anturażu odbyło się czytanie “Dziadów”. Performatywne przedstawienie zachwycało nieszablonową interpretacją tekstu. Trafnie została oddana werwa i żywiołowość postaci, którym każdy z wykonawców oddał również małą cząstkę siebie. Sączące się w tle dialogów fortepianowe improwizacje Jolanty Kawczyńskiej spajały całość w piękne muzyczno-literackie widowisko.


Zwieńczeniem wieczoru był występ młodzieży z Klubu Piosenki Sochaczewskiego Centrum Kultury. Repertuar został idealnie dopasowany do charakteru wydarzenia. Publiczność usłyszała m.in. “Dni, których nie znamy” Marka Grechuty, “Chodzą ulicami ludzie” Wolnej Grupy Bukowina czy “Do kołyski” Dżemu. Przepełniony niezwykłą wrażliwością muzyczną występ wprowadził wszystkich w pełen zadumy nastrój.


“Wieczór Dziadów” potwierdził, że Sochaczewskie Zaduszki Kulturalne mają już swoje stałe, liczne grono sympatyków, którzy i tym razem nie zawiedli. Refleksyjny, wypełniony ponadczasową literaturą i świetną muzyką wieczór, zakończył się wielkimi brawami dla wszystkich twórców.


Wystąpili:

Arkadiusz Mamcarz – guślarz I

Jolanta Kawczyńska – guślarz II

Barbara Sobkowicz – sowa

Barbara Bronicz – kruk

Magdalena Franaszek-Niewiadomska – dziewczyna

Justyna Kwiatkowska-Kornatko – kobieta

Sebastian Stępień – starzec, widmo

Justyna Kośka – pasterka

Dominika Owczarek – aniołek

Wiktor Szczepanik – Gustaw

Anna Wolińska – żebrak

Patryk Woliński – duch

Hanna Jażdżyk – wdowa

Małgorzata Pałuba-Burzyńska – kuma

Aleksandra Panek – córka


Wokaliści Klubu Piosenki:

Julia Duplicka

Zofia Duplicka

Otylia Stawicka

Wiktor Szczepanik


Reżyseria: Teatr z Dialogiem

Koordynator projektu: Impresariat SCK

Konsultacje: Dawid Żakowski

Realizacja filmu: Iza Strzelecka, Sebastian Stępień

Realizacja dźwięku: Łukasz Rogowiecki

Organizatorami wydarzenia było Sochaczewskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ


More