Wieczór autorski Tomasa Wolbosa

W czwartkowy wieczór 4 listopada Klub Kontrast w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie wypełnił się poezją i nastrojową muzyką. W ramach Sochaczewskich Zaduszek Kulturalnych, w kameralnej sali “Kontrastu” odbył się wieczór autorski Tomasa Wolbosa – poety, który przez 20 lat żył i tworzył na Białorusi. W Sochaczewie autor zaprezentował wiersze z kilku tomików, m.in. “Na skrzydłach ognia Twej miłości, “Trud pielgrzymi” czy “U Ciebie zdobyć mądrość serca”. Muzycznym uzupełnieniem wieczoru był minirecital w wykonaniu: Moniki Rychwalskiej (wokal), Marty Wasilewskiej (skrzypce) i Łukasza Rogowieckiego (fortepian).


Tomas Wolbos to pseudonim artystyczny, pod którym skrywa się ksiądz Józef Dziekoński. Autor wydał ponad 25 tomików wierszy, pierwszy powstał w 1996 roku. W trakcie wieczoru autorskiego zaprezentowanych zostało kilkanaście, oscylujących głównie wokół tematyki duchowej.


“Wolbos” czyli wola boska – tak swój pseudonim tłumaczy ksiądz Dziekoński – To Tomas Wolbos dyktuje mi co mam pisać, ja to tylko zapisuję – tłumaczył żartobliwie w trakcie wieczoru autorskiego ksiądz Dziekoński. Refleksyjne wiersze idealnie wkomponowały się w klimat Sochaczewskich Zaduszek Kulturalnych. Skłaniały do głębszej refleksji. Nie tylko nad własną duchowością, ale i nad szeroko pojętym człowieczeństwem.


Pięknym uzupełnieniem poezji był minirecital Moniki Rychwalskiej, Marty Wasilewskiej i Łukasza Rogowieckiego, którzy swoim występem roztoczyli tego wieczoru wyjątkowo nastrojową aurę. Goście klubu usłyszeli piękne interpretacje takich utworów jak “Spoza nas” i Twoja miłość jak ciepły deszcz” Mietka Szcześniaka, “Łatwopalni” Maryli Rodowicz czy “Zamiast” Edyty Geppert. Ciekawym, zaskakującym akcentem okazała się krótka kompozycja, zagrana przez księdza Dziekońskiego na harmonijce ustnej.


Wieczór zakończył się rozmową księdza z publicznością o poezji, jego niezwykle ciekawej historii życia i natchnieniu jakie mu towarzyszy w trakcie pisania wierszy. Była też możliwość nabycia tomików, z czego goście chętnie skorzystali.


Tekst: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ


More