“Hylemorfizm” Gamida Ibadullayeva w Galerii Bacalarte w Warszawie

18 listopada w Galerii Bacalarte przy ul. Litewskiej 11/13 lok. 202 w Warszawie, odbył się wernisaż wystawy “Hylemorfizm” Gamida Ibadullayeva. Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 15 stycznia 2022 roku. Zachęcamy do zwiedzania ekspozycji. Galeria czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 16.00 – 19.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 12.00 – 18.00 (po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod numerem: 600-917-113).


Hylemorfizm


„Choć jesteśmy teraz od niego oddzieleni ciałem, oddzieleni w duszy, to w istocie jesteśmy wszyscy jednym i tym samym światłem” – Rumi


Czasami jest lepiej jak jest cisza i mało słów. Rumi nas zachęca “Pozwól się po cichu przyciągnąć temu, co naprawdę kochasz”. Tak wygląda kontemplacja prac Gamida. Trzeba oddychać, przyjrzeć się bez pośpiechu – wtedy poczujemy spokój ducha, który towarzyszy nam, gdy jesteśmy sami, odgrodzeni od hałasu.


Spoglądając po raz pierwszy, możemy oddać się kontemplacji, patrzeć jak na horyzont bezkresnego morza. Gdy się zbliżymy, doświadczymy tego samego, co przyglądając się morzu z bliska. Wszystko jest ogromne i wyjątkowe. Gdy spojrzymy głębiej, zaobserwujemy coraz więcej warstw. Zauważamy nawet ślady, które mówią nam o ruchach, gestach i o subtelnych zmianach, podobnych do tych zachodzących w mikroorganizmach. Ukryte formy, do których nie mamy dostępu, ale nas przyciągają. Formy, które czasami są liniami prowadzącymi wprost do nieba.


Od całości do detalu, prace Gamida wprowadzają do innego świata, do innego stanu świadomości. Zabierają nas w podróż, w której staramy się zrekonstruować działanie artysty. Jesteśmy jakby w innej czasoprzestrzeni, doświadczamy pewnego rodzaju medytacji. I w tym momencie, nagle czujemy a nawet słyszymy tę ciszę. Doświadczamy jej albo tam, gdzie widzimy horyzont i jest cicho, albo – jeśli wolimy – zanurzając się w falach. Kontemplacja czy analiza, obydwa podejścia odrywają nas od rzeczywistego świata.


Sztuka Gamida, podobnie jak fenomen dzieł Arystotelesa, może nam pokazać gdzie jest pierwotna forma i substancja oraz to, jak mogą one zmieniać swoją naturę. Zapraszamy na wystawę Hilemorfizm.


Kurator wystawy: Ines R. Artola


Fot. Ines R. Artola, Beto BacalarteUłatwienia dostępu