Senioralny festiwal „Szlakami Bitwy nad Bzurą” zawędrował do Nowej Suchej

Wędrujący Senioralny Festiwal Pieśni Patriotycznej i Piosenki Żołnierskiej „Szlakami Bitwy nad Bzurą” zapoczątkowany został w 2017 roku w Sochaczewskim Centrum Kultury. W kolejnych latach “zawędrował” do gmin powiatu sochaczewskiego – Iłowa, Brochowa, Rybna. W tym roku odbył się na terenie gminy Nowa Sucha, historycznie związanej z tematem festiwalu.


Piąta edycja festiwalu, będącego wyrazem hołdu bohaterom walczącym w 1939r, odbyła się 24 listopada w gościnnych progach Ochotniczej Straży Pożarnej. Uczestników i gości, uroczyście przywitali sekretarz gminy Nowa Sucha Anna Zatorska-Janiak, dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury Artur Komorowski oraz pomysłodawcy festiwalu – Jolanta Kawczyńska i Arkadiusz Mamcarz. Część artystyczna rozpoczęła się dość nietypowo – występem dzieci z Niepublicznego Przedszkola Diecezji Łowickiej im. Św. Aniołów Stróżów, co pokazało, że patriotyzm potrafi łączyć pokolenia. Przedszkolaki z grupy “Pszczółki” zaprezentowały bardzo bogaty program, który nagrodzony został gromkimi brawami. Kolejnym punktem spotkania była projekcja filmu dokumentalnego “Pod Nowym Dębskiem padł”. Tuż po nim, scena należała już do seniorów. Wystąpiło 9 zespołów – Klub Senior+ z Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie, Zespół Śpiewaczy “Jarzębinki” z Puszczy Mariańskiej, Zespół Śpiewaczy “Iwa” z Gminnej Biblioteki w Brochowie, Zespół “Srebrne Nutki” z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Sochaczewie, Teatralno-Wokalny Zespół “Scena Seniora” z Sochaczewskiego Centrum Kultury, Zespół Wokalny “Apasjonata” z Gminnej Biblioteki w Rybnie, Zespół Wokalny Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Sochaczewa, Zespół “Iłowiacy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie oraz Zespół Wokalny “Cantabile” z Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Suchej. Zaprezentowany repertuar dostarczył słuchającym wielu wzruszeń. Podobnie jak recytacja wierszy w interpretacji Teresy Brysiak, Krystyny Zduńskiej, Ewy Boruckiej i Urszuli Kuczek z Grupy Teatralnej “Swojaki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Suchej. Szczególną uwagę przykuł wiersz autorstwa Ewy Kaczmarek o wymownym tytule “Pamięci mojego dziadka”.

Każdy zespół otrzymał pamiątkową statuetkę i podziękowania za udział w festiwalu, który tradycyjnie zakończył się wspólnie zaśpiewaną pieśnią “Czerwone maki na Monte Cassino”. Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na grochówkę oraz słodki poczęstunek przy kawie i herbacie.


Wydarzenie zorganizowane zostało przy współpracy Sochaczewskiego Centrum Kultury z Gminnym Ośrodkiem Kultury.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ
More

Ułatwienia dostępu