“Trzy oblicza tkaniny”w Galerii ZeDeK

W piątkowy wieczór w galerii ZeDeK w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie odbył się wernisaż wystawy “Trzy oblicza tkaniny”. Ekspozycja prezentuje jedwabie, gobeliny i haft artystyczny. Autorkami prezentowanego rękodzieła są Jadwiga Orczyk-Miziołek, Romana Borecka i Stefania Dziekońska.


Każda z pań pracuje z tkaniną od wielu już lat. Doświadczenie to widać w każdej z prezentowanych prac. Wszystkie cechuje ogromna staranność i precyzja wykonania. Nie byłoby to możliwe gdyby nie wielka pasja i twórcze zaangażowanie autorek. Jadwiga Orczyk-Miziołek w niebanalny sposób łączy w swoich pracach różne techniki artystyczne. Dzięki temu na wystawie można obejrzeć jedwab w kilku odsłonach – malowany, barwiony, a także filcowany, bo jak się okazuje to szlachetne medium świetnie współgra z wełną. Równie ciekawie prezentują się gobeliny Romany Boreckiej, dla której tkactwo artystyczne jest wielką pasją. Dekoracyjne tkaniny wprowadziły dużo ciepła i koloru do przestrzeni galerii. Wiele zachwytów wywołały także misternie haftowane obrazy Stefanii Dziekońskiej. Dla wielu gości dużym zaskoczeniem był fakt, jeden taki obraz może powstawać aż cztery lata. To kolejny powód do słów uznania dla piękna ukrytego w prezentowanych w galerii tkaninach.

Zachęcamy do zwiedzania wystawy “Trzy Oblicza Tkaniny”, która czynna jest w galerii ZeDeK do 20 stycznia. Wstęp wolny. Kuratorem wystawy jest Marta Wasilewska.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ

Jadwiga Orczyk-Miziołek – z wykształcenia architekt krajobrazu, malarka oraz projektantka i twórczyni biżuterii. W niebanalny sposób łączy ze sobą różne techniki, a jej prace można znaleźć w kolekcjach prywatnych w USA, Japonii, Niemczech, Włoszech, Polsce oraz w Watykanie;


Romana Borecka – od lat zajmuje się tkactwem artystycznym gobelinów, haftem artystycznym. Prowadzi warsztaty dla Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku gdzie uczy tajników tkania, robienia kwiatów z tkaniny.  Jej pasją jest również fotografowanie. Swoje prace wystawiała w “Oknie sztuki” w Bibliotece Miejskiej w Sochaczewie i w Kramnicach oraz w Domach Kultury w Warszawie i Wrocławiu.


Stefania Dziekońska – mistrzyni haftu, tworzenia koronek w różnych technikach (irlandzkie, rumuńskie, frywolitka, koronki szydełkowe techniką 3D, haft  Hardanger ). Pasjonuje ją rękodzieło. Tworzy niesamowicie pracochłonne obrazy haftowane krzyżykami. Od młodzieńczych lat projektuje i szyje odzież w domowym zaciszu. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach i zdobią kaplicę u  Sióstr Miłosierdzia Bożego w Rybnie.

Na wystawę “Trzy oblicza tkaniny” zapraszamy do galerii ZeDeK, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 18.00. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do połowy stycznia.
More