“Opowieść wigilijna” – Teatr z Dialogiem

Piątkowy wieczór 17 grudnia w Sochaczewskim Centrum Kultury upłynął w trzech przestrzeniach – przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. To za sprawą “Opowieści wigilijnej” na podstawie prozy Charlesa Dickensa, w wykonaniu Teatru z Dialogiem. Przytulny Klub Kontrast, w którym odbył się performatywny spektakl, wypełnił się po brzegi nie tylko gośćmi, ale i magią zbliżających się świąt.


Teatr z Dialogiem Sochaczewskiego Centrum Kultury przyzwyczaił już swoich odbiorców do zaskakujących interpretacji klasyki literatury. Tym razem wziął na tapet jedną z bardziej znanych powieści Charlesa Dickensa “Opowieść wigilijną”, co z racji zbliżających się świąt okazało się świetnym wyborem. Historia skąpca, który po tym jak odwiedziły go duchy ulega wielkiej przemianie, na blisko dwie godziny przeniosła publiczność do innej rzeczywistości. Wielopokoleniowa obsada i uniwersalna treść spektaklu sprawiły, że odbiorcy w każdym wieku mogli tu znaleźć cząstkę siebie. Przedstawiona w spektaklu historia poruszyła wszystkich. Zdawać się mogło, że nie tylko w sercu głównego bohatera zagościła życzliwość. Ciepła, przyjazna atmosfera, udzieliła się także publiczności, która jeszcze długo po zakończonym spektaklu dzieliła się swoimi pozytywnymi wrażeniami z twórcami.

Nie sposób tu nie docenić gry aktorskiej występujących, którym świetnie udało się oddać charakter poszczególnych postaci. Wspaniale kreacje stworzyli Sebastian Stępień (Scrooge), Szymon Gajda (siostrzeniec) oraz występujące w rolach duchów – Jola Kawczyńska, Anna Wolińska, Magdalena Franaszek-Niewiadomska. Świetnie poradzili sobie debiutujący w Teatrze z Dialogiem – Julia Adamiak, Kacper Jaskulski, Oliwia Januszewska, Kasia Bednarska, Aldona Kłos-Gosik i Katarzyna Proch. Nieoceniony okazał się również udział narratorów, w których wcielili się Justyna Kośka, Justyna Kornatko, Piotr Stojowski, Hanna Jażdżyk. Wielką przyjemność wzięcia udziału w przedstawieniu miała również autorka tego tekstu. Klimat poszczególnych scen idealnie oddała poprzez fortepianowe dźwięki Jolanta Kawczyńska, której ilustracje muzyczne stały się już stałym elementem spektakli Teatru z Dialogiem.

Przedstawiona “Opowieść wigilijna” pełna była nie tylko słów Dickensa, ale i pięknej muzyki. Wieczór rozpoczął się recitalem Karoliny Goźlińskiej, która swoim delikatnym, subtelnym głosem wyczarowała w “Kontraście” wyjątkowy nastrój. Później było równie klimatycznie. Poszczególne sceny przeplatane były piosenkami w wykonaniu zespołu FIVE BAND, który swoimi interpretacjami wprowadził baśniową wręcz atmosferę. Publiczność usłyszała takie utwory jak: “Tyle było dni”, “Małe tęsknoty”, “Nad wodą wielką i czystą” czy “Tęskno mi Panie”. Równie urokliwie wypadła Otylia Stawicka z Klubu Piosenki SCK, która śpiewając “Kolędę dla nieobecnych” i utwór “Naprawdę nie dzieje się nic aż do końca”, dostarczyła gościom wielu wzruszeń.

Wieczór zakończył się śpiewaniem kolęd, które zaintonowała Karolina Goźlińska. Do wspólnego kolędowania chętnie włączyła się także publiczność. Podczas smakowania gorącej, zimowej herbaty z aromatem pomarańczy i goździków, czuć było już magię zbliżających się świąt.


Tekst: Iza Strzelecka

Zdjęcia: Iza Strzelecka, Sebastian Stępień


Czytali:

Jola Kawczyńska – duch przeszłości, narracja muzyczna
Anna Wolińska – duch przyszłości
Magdalena Franaszek-Niewiadomska – duch teraźniejszości
Justyna Kośka – Narrator IV
Justyna Kornatko – narrator III
Szymon Gajda – Siostrzeniec
Sebastian Stępień – Scrooge I

Aldona Kłos-Gosik – Scrooge I
Iza Strzelecka – narrator V
Kasia Bednarska – narrator VI
Piotr Stojowski – narrator I
Kacper Jaskulski – Buchalter
Hania Jażdżyk – narrator II
Julia Adamiak – głos
Oliwia Januszewska – Marley
Katarzyna Proch – Tradycja


Śpiewali:

Karolina Goźlińska
Zespół FIVE BAND w składzie: Jola Kawczyńska, Katarzyna Proch, Kinga Przybylska, Aldona Kłos-Gosik, Agnieszka Ciećwierz
Otylia Stawicka – Klub Piosenki SCK


Opracowanie: Teatr z Dialogiem

Scenariusz, scenografia i koordynacja: Anna Wolińska, Magdalena Franaszek-Niewiadomska

Narracja muzyczna: Jolanta Kawczyńska

Dźwięk: Wiktor CzernickiŚwiatła: Paweł Rutkowski, Dima Bilyk

More