“Portrety wielkiego astronoma” w SCK


Z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, w Klubie Nauczyciela w Sochaczewskim Centrum Kultury zagościła wyjątkowa wystawa – “Portrety wielkiego astronoma”. Są to prace nagrodzone w konkursie “Portret Mikołaja Kopernika”, który został przeprowadzony w Londynie. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół polonijnych z całego świata.

„Portrety wielkiego astronoma” w Sochaczewskim Centrum Kultury można obejrzeć dzięki uprzejmości Fundacji Portretu Barbary Hamilton, Zakładowi Dydaktyki Polonijnej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie i Towarzystwu im. Fryderyka Chopina Koło w Sannikach. Wystawa wędruje po Mazowszu, była już prezentowana w Szkole Podstawowej w Gąbinie i Sannikach. Pojawi się jeszcze m.in. w Gostyninie, Radomiu i Kutnie. Do Sochaczewskiego Centrum Kultury wystawa „przywędrowała” na zaproszenie Jolanty Kawczyńskiej – kierownik sekcji Integracji, Klubu Nauczyciela i Piosenki Estradowej SCK. Uroczyste otwarcie odbyło się 11 maja.


W imieniu dyrektora Sochaczewskiego Centrum Kultury Artura Komorowskiego, przybyłych na wernisaż gości przywitała kierownik impresariatu Magdalena Franaszek-Niewiadomska. O idei projektu opowiedziała Aleksandra Głowacka – prezes Towarzystwa im. Fryderyka Chopina Koło w Sannikach. Prezentowane portrety Mikołaja Kopernika, dotarły do Polski z Londynu. Tam, Fundacja Portretu Barbary Hamilton (słynnej malarki, nieoficjalnej portrecistki angielskiej rodziny królewskiej) zorganizowała konkurs “Portret Mikołaja Kopernika”, w którym wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół polonijnych z różnych krajów na świecie. W Klubie Nauczyciela można obejrzeć prace nagrodzone i wyróżnione. Prezentowane portrety różnią się stylem, wykonane są różnymi technikami. Podobieństwo do oryginału w każdym przypadku jest bezdyskusyjne, a poziom artystyczny bardzo wysoki. Autorzy, mimo młodego wieku wykazali się dużą kreatywnością i wyobraźnią.


Otwarciu wystawy towarzyszyła prezentacja „Kopernik w rodzinnej opowieści”, przygotowana przez Urszulę Weber-Król, której przodkinie należą do rodu wybitnego astronoma. Obecni na wystawie uczniowie usłyszeli wiele mało znanych ciekawostek z życia Mikołaja Kopernika, poznali jego linie rodowe a także zobaczyli jego autentyczne pismo. Artystycznym akcentem był występ Amelii Starzyńskiej i Oli Gorzelak – uczennic ze SP Nr3, które swoim śpiewem umiliły gościom spotkanie.


Wystawę “Portrety wielkiego astronoma” można oglądać w Klubie Nauczyciela przy ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 5, do końca wakacji w piątki w godz. 9.30 – 11.00. Zapraszamy.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


More