Ludowa majówka w amfiteatrze

W niedzielne popołudnie 14 maja w amfiteatrze odbyła się “Majówka na ludowo”. Wydarzenie wpisało się w cykl imprez kulturalnych naszego miasta i wzorem ubiegłego roku zgromadziło na widowni wielu miłośników tańca, muzyki i tradycji ludowych. Oprócz dobrze znanego sochaczewskiej publiczności Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca “Folklorek”, na scenie wystąpił także zaprzyjaźniony z SCK Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca z Bedlna.


Ludowa majówka SCK rozpoczęła się od występu zespołu z Bedlna. Dzieci zaprezentowały program oparty na przyśpiewkach, tańcach i zabawach regionu łowickiego. Nie zabrakło też skocznej muzyki w wykonaniu ludowej kapeli. Instruktorem i choreografem zespołu jest Joanna Milczarska. Występ został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. Następnie, z utworem “Hej tam w dolinie” z repertuaru zespołu “Śląsk”, wystąpili laureaci Powiatowego konkursu małych form ludowych “Zlot Folk”. Zespół ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Sochaczewie, przygotowany przez Annę Olechniewicz zdobył nagrodę w kategorii 11-13 lat, dzięki czemu mógł zaprezentować się szerokiej publiczności na scenie amfiteatru. Drugi z nagrodzonych w konkursie zespołów – “Wesołe nutki” z Teresina, niestety nie dał rady dotrzeć na folkową majówkę.


Później amfiteatr należał do Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca “Folklorek”, prowadzonego w Sochaczewskim Centrum Kultury przez Katarzynę Proch i Kingę Przybylską. Ukochany przez sochaczewską publiczność zespół, kolejny raz zachwycił swoim występem. Były skoczne polki, kujawiaki, oberki oraz tańce śląskie i lubelskie. Folkowe rytmy i radosny śpiew niosły się szerokim echem po amfiteatrze. Jak zawsze duże wrażenie na publiczności zrobiły wirujące w tańcu kolorowe stroje. Każdy występ blisko 60-osobowego “Folklorka” nagradzany jest burzą oklasków. Nie inaczej było podczas niedzielnej majówki.

Warto zaznaczyć, że najmłodszym członkiem dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca “Folklorek” jest czterolatek, a wśród najstarszych są już nawet studenci. W ostatnim czasie zespół wiele razy koncertował oraz brał udział w kilku konkursach i przeglądach. Zdobył I miejsce na X Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej “Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”, II miejsce i Nagrodę Starosty Powiatu Sierpeckiego podczas IX Kasztelańskich Spotkań Folklorystycznych w Sierpcu, a także wyróżnienie w XVII Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej “Kulturomaniak” w Mrozach. Gratulujemy!


Zdjęcia: Iza Strzelecka


More