Finał Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego UNITY IV

Za nami czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego UNITY. Finał odbył się 2 września w amfiteatrze i w parku im. Fryderyka Chopina. Było to artystyczne zwieńczenie Laboratoriów Ruchu, Tańca i Performansu, które od 21 sierpnia odbywały się w Sochaczewskim Centrum Kultury. Uczestnicy warsztatów, wraz z liderami, przygotowali trzy ciekawe wydarzenia artystyczne.


Finał tegorocznej edycji festiwalu UNITY to połączenie ruchu, tańca współczesnego, sztuki performatywnej, teatru i muzyki. Wszystko to w przykuwającej, nowatorskiej odsłonie, o co zadbali instruktorzy prowadzący zajęcia – tancerka i choreografka Maria Bijak, dramaturg Patrycja Babicka oraz reżyser Dawid Żakowski.


O godz. 18.00 uczestnicy laboratoriów zaprosili publiczność na performatywny spacer, który odbył się w przestrzeni parku w centrum miasta. Młodzi twórcy na kilkadziesiąt minut otworzyli szeroko drzwi do swojego wewnętrznego świata, pełnego niewygodnych uczuć i trudnych doświadczeń. Kilkanaście osób na oczach widzów, dokonało totalnego emocjonalnego obnażenia. Wyśrubowana do granic możliwości ekspresja ciała, pozwoliła im przeżyć swoiste katharsis. Osobiste historie wyrażone spazmatycznym tańcem, krzykiem czy kompulsywnym drganiem, zrobiły duże wrażenie na widzach. I choć performers zakończył się wspólnym, jednoczącym tańcem, całość napawała niepokojem o kondycję młodego człowieka we współczesnym świecie.


Kolejnym punktem finału Unity był spektakl „FeFerdydurke” w reżyserii Dawida Żakowskiego. Przedstawienie powstało w okresie pandemii, kilka razy prezentowane było przed uczniami sochaczewskich szkół. Tym razem aktorzy Teatru Młodych Twórców „Maska” zaprosili widzów do amfiteatru. Mocny w formie i przekazie spektakl uwypukla to, z czym mierzą się młodzi ludzie w szkołach, domach i jak bardzo opresyjne może być rówieśnicze środowisko, w którym dorastają. Kolejny raz tego wieczoru widzowie zostali zaproszeni do świata, który bywa trudny, dojmująco smutny i bolesny. Czy spektakl jest symbolicznym wołaniem młodego pokolenia o pomoc, czy tylko doskonale wyreżyserowaną kreacją aktorską, każdy z widzów powinien ocenić sam.


Ostatnim punktem wieczoru był koncert Katarzyny Piszek „Kasai”. Jest to wszechstronnie uzdolniona wokalistka/instrumentalistka/autorka tekstów/kompozytorka, która od wielu lat występuje na największych scenach muzycznych w Polsce i za granicą w zespołach m.in. Moniki Brodki czy Artura Rojka. W sochaczewskim amfiteatrze zaprezentowała swój autorski repertuar, zabierając słuchaczy w podróż po zakamarkach ich własnej wyobraźni. Artystce towarzyszył na scenie gitarzysta Bartek Samitowski. Wielopłaszczyznowa, pełna subtelnych dźwięków muzyka okazała się pożądanym ukojeniem dla widzów aktywnie uczestniczących w ostatnim dniu festiwalowych pokazów.


Międzynarodowy Festiwal Teatralny Unity oraz Laboratoria Ruchu, Tańca i Performansu organizowane są w Sochaczewie przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa i Sochaczewskie Centrum Kultury. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Sochaczew. Festiwal Unity IV odbył się pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Sochaczew.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ


More

Ułatwienia dostępu