“Ja pójdę drogą…” – Narodowe Czytanie “Nad Niemnem”


2 września na scenie miejskiego amfiteatru odbył się spektakl performatywny „Ja pójdę drogą…” na podstawie fragmentów powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Jest to lektura tegorocznej odsłony ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która już po raz dwunasty odbyła się w całym kraju. Tradycyjnie wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.


W naszym mieście do wspólnej lektury „Nad Niemnem” zaprosili – Sochaczewskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna. Organizatorzy, wraz z przedstawicielami zaprzyjaźnionych instytucji – Urzędu Miasta Sochaczew, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Biblioteką Pedagogiczną Wojewódzka im. KEN w Warszawie. Filia w Sochaczewie, dwutygodnika “Ziemia Sochaczewska” – zaprezentowali publiczności performatywną odsłonę znanej powieści Elizy Orzeszkowej.

Jednym z głównych wątków spektaklu „Ja pójdę drogą…” był liryczny obraz przyrody, który w sochaczewskim wydaniu lektury „Nad Niemnem” stał się niejako jednym z bohaterów przedstawienia. Już od pierwszych przeczytanych wersów można było oczami wyobraźni doświadczyć piękna natury i wtopić się w malownicze polskie krajobrazy. Publiczność mogła też poczuć klimat i charakter szlacheckich dworów i zaścianków. Nie zabrakło też wątków miłosnych, przez co wszyscy przenieśli się na wesele bohaterki powieści Elżuni Bohatyrowiczówny i obserwowali jej meandry uczuć.

Równie wielką rolę podczas przedstawienia odegrała muzyka. Zarówno nastrojowa narracja muzyczna jak i piękne, liryczne pieśni uzupełnione dźwiękami fortepianu i skrzypiec, wytworzyły w amfiteatrze wyjątkowy klimat. „Polskie Kwiaty”, „Stoi w polu grusza”, „Za Niemen” „W krwawym polu” to tylko niektóre utwory, które wprowadziły publiczność w niezwykle refleksyjny nastrój.

Na koniec organizatorzy rozdali publiczności kilka tomów powieści “Nad Niemnem” z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Spektakl „Ja pójdę drogą…” był wpisany w program Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego UNITY IV.


Czytali: Joanna Niewiadomska-Kocik, Magdalena Franaszek-Niewiadomska, Barbara Bronicz, Michał Górny, Radosław Jarosiński, Jolanta Kawczyńska, Anna Wolińska, Hanna Jażdżyk, Małgorzata Pałuba-Burzyńska, Justyna Kośka, Justyna Kwiatkowska-Kornatko, Anna Simczuk, Katarzyna Bednarska, Izabela Goryniak


Narracja muzyczna: Jolanta Kawczyńska (fortepian), Katarzyna proch (skrzypce)


Śpiew: Katarzyna Proch, Wiktor Szczepanik (Klub Piosenki SCK), Paweł Stępień (Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny „Patria”)


Stroje i scenografia: Zespół Pieśni i Tańca Folklorek, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą


Reżyseria: Teatr z Dialogiem


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


More

Ułatwienia dostępu