“Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”

„Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” to tytuł koncertu Mundurowego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego PATRIA, który zaprezentował się wczoraj w sali widowiskowej Sochaczewskiego Centrum Kultury w Chodakowie. Zespół pod kierunkiem Arkadiusza Mamcarza wykonał pieśni legionowe oraz znane piosenki z festiwali kołobrzeskich. Podczas ponad godzinnego występu, sochaczewska „Patria” kolejny raz rozbudziła w publiczności ducha patriotyzmu.


Zgromadzonych na widowni sympatyków zespołu i miłośników pieśni patriotycznych, wśród których znaleźli się m.in. burmistrz miasta Piotr Osiecki z małżonką, przywitała Magdalena Franaszek-Niewiadomska. Podkreślając dotychczasowe dokonania zespołu, zaprosiła wszystkich na koncert, który okazał się piękną lekcją historii w muzycznym wydaniu.


W pierwszej odsłonie koncertu „Patria” wykonała pieśni i piosenki legionowe zaczerpnięte ze „Śpiewnika pieśni i piosenek legionowych” z repertuaru Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego. Przy akompaniamencie fortepianu pięknie wybrzmiały takie utwory jak: „Maszeruje Piechota”, „Pierwsza kadrowa”, „Przybyli ułani”. Świetnie zaprezentowali się także soliści, których z każdym występem zespołu przybywa. W tej części koncertu byli to: Piotr Bodal, Mateusz Stępień, Karol Mycka, Paweł Stępień oraz Norbert Skrzypczyński. Na szczególną uwagę zasługuje piosenka „Łączko zielona”, której pięknego tanecznego kolorytu dodały Katarzyna Proch i Amelia Makowska z Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca Folklorek.


W drugiej części koncertu zespół wystąpił w pełnym wokalno-instrumentalnym składzie. „Patria” przypomniała publiczności dawne szlagiery festiwali kołobrzeskich – m.in. „Napisz do mnie miła”, „To my żołnierze” czy „Przyjedź mamo ma przysięgę”. Wszystkie wykonane zostały z należytą godnością i pietyzmem. Wielu wzruszeń dostarczył słuchaczom tytułowy utwór koncertu „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” z udziałem solistów – Marty Sylwestrzak i Mateusza Targaszewskiego. Na szczególną uwagę zasługuje także zapowiadany wcześniej debiut najmłodszej „Patrianki”. Zaledwie siedmioletnia dziewczynka skradła serce publiczności swoją przejmującą interpretacją piosenki „Co to jest niepodległość?”.


Cały koncert zarówno przywołał trudne losy okupowanej Polski, jak i podkreślił niezwykle ważne w tamtym okresie wartości – odwagę i niezłomną nadzieję. Wielkie brawa dla zespołu „Patria” i prowadzącego zespół Arkadiusza Mamcarza za nieustającą chęć pielęgnowania, poprzez muzykę, tradycji naszej Ojczyzny.


Scenografia: Marta Wasilewska

Nagłośnienie Mateusz Śliwiński

Światła: Dima Bilyk

Opieka artystyczna: Impresariat SCK

Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka
More