Wędrujący, międzypokoleniowy festiwal

Za nami VI Senioralny Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Pieśni Patriotycznej „Szlakami Bitwy nad Bzurą”. Inicjatorami tego projektu są Jolanta Kawczyńska i Arkadiusz Mamcarz, a jego celem jest zachęcenie seniorów do aktywności poprzez wspólne śpiewanie, muzykowanie i niesienie myśli patriotycznej. Pierwsza edycja odbyła się w Sochaczewskim Centrum Kultury w 2017 roku. W kolejnych latach festiwal wędrował po okolicznych gminach naszego powiatu (Nowa Sucha, Rybno, Brochów, Iłów), by 29 listopada ponownie zawitać do Sochaczewa.


Uczestników przywitała kierownik impresariatu Sochaczewskiego Centrum Kultury Magdalena Franaszek-Niewiadomska, podkreślając że to ogromna radość, iż możemy w tak licznym gronie kultywować patriotyzm oraz dzielić się tą tradycją między pokoleniami. Bo choć podczas festiwalu z założenia prezentują się seniorzy, szósta odsłona miała szczególny międzypokoleniowy charakter. Spotkanie rozpoczęło się gościnnym występem grupy „Owieczki” z Niepublicznego Przedszkola Diecezji Łowickiej im. św. Aniołów Stróżów. Przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny zatytułowany „Bóg, honor, Ojczyzna”, w którym poprzez piosenkę, słowa i taniec pięknie zobrazowały te trzy ważne wartości. Szczególnie wzruszającym momentem było wykonanie przez maluchy hymnu polskiego i „Roty”, do śpiewania których dołączyli wszyscy obecni na sali.


Kolejną częścią spotkania było uhonorowanie laureatów Konkursu Wokalnego „Polskie Drogi” nagrodami i statuetkami, które wręczały Jolanta Kawczyńska, Magdalena Franaszek-Niewiadomska i Anna Wolińska. Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych mieli także możliwość zaprezentowania nagrodzonych utworów na scenie. Patriotyczne piosenki w wykonaniu Agaty Kośmider, Amelii Starzyńskiej i grupy Bomble z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie idealnie wkomponowały się w charakter i temat festiwalu. Nagrodzone gromkimi brawami występy, potwierdziły również wysoki poziom tegorocznego konkursu.


Następnie przyszedł czas na prezentacje grup senioralnych. Podczas tegorocznej edycji festiwalu wystąpiło siedem zespołów – „Scena Seniora” z Sochaczewskiego Centrum Kultury, „Srebrne Nutki” z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Sochaczewie, „Klub Senior+” działający przy Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie, zespół „Iwa” z Gminnej Biblioteki Publicznej w Brochowie, „Iłowiacy” z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie”, Zespół Wokalny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sochaczewie oraz „Cantabile” z Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Suchej. Każdy z zespołów zaprezentował trzy utwory. W repertuarze znalazły się piosenki powstańcze, legionowe, partyzanckie i żołnierskie. Wszystkie zespoły włożyły ogrom serca by z należytym szacunkiem do naszej historii i Ojczyzny zaprezentować wybrane pieśni. Warto zaznaczyć, że podczas tej części festiwalu również nie zabrakło młodszego pokolenia. Występ podopiecznych świetlicy „Nasza baza” przy CUS w Sochaczewie, które zaprezentowały taniec w biało czerwonych barwach, zdobył wielkie brawa.


Cały festiwal przebiegł w ciepłej, serdecznej atmosferze. Prezentujące się zespoły wraz z ich prowadzącymi można już uznać za liczną senioralną rodzinę, której członkowie mocno się wspierają i wiernie sobie nawzajem kibicują. Na koniec, tradycyjnie już, wszyscy zaśpiewali wspólnie „Czerwone maki na Monte Cassino”, które były też tegorocznym motywem pamiątkowych statuetek, wręczonych wszystkim wykonawcom.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ
More

Ułatwienia dostępu