X Seniorów Kolędowanie

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki wybrzmiały 31 stycznia w sali widowiskowej Sochaczewskiego Centrum Kultury w Chodakowie. W ramach X „Seniorów Kolędowania” na scenie zaprezentowało się 12 zespołów, które swoimi występami potwierdziły ogromną wartość tradycji kolędowania.

„Seniorów Kolędowanie” to wspólny projekt Sochaczewskiego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z każdym rokiem cieszy się on coraz większą popularnością i zatacza coraz szersze kręgi. Podczas jubileuszowej edycji, do zespołów z terenu powiatu sochaczewskiego dołączyli reprezentanci z Nieborowa i Łowicza.

Przybyłych gości i wykonawców przywitali dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury Artur Komorowski i kierownik impresariatu SCK – Magdalena Franaszek-Niewiadomska. Na widowni zasiedli m.in. burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, starosta powiatu sochaczewskiego Jolanta Gonta, sekretarz miasta dr Joanna Niewiadomska-Kocik oraz Joanna Kamińska – naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta.

Ideę „Seniorów Kolędowania” przybliżyła prezes stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku – Jadwiga Urbaniak, która opowiedziała również jak wyglądały pierwsze edycje tego projektu. Kierownik sekcji Integracji, Klubu Nauczyciela i Piosenki Estradowej SCK – Jolanta Kawczyńska, która prowadziła koncert, podkreśliła istotną funkcję integracyjną wspólnego śpiewania kolęd.

Zanim rozpoczęły się prezentacje wokalne, sekretarz miasta dr Joanna Niewiadomska-Kocik przedstawiła zagadnienie kolędowania w ujęciu socjologicznym. Był to ciekawy wykład na temat roli muzyki w naszym życiu oraz komunikowania się poprzez dźwięki, ze szczególnym uwzględnieniem kolędowania jako formy wyrażania naszej tożsamości. Sekretarz miasta podziękowała też organizatorom i wykonawcom za chęć podtrzymywania tradycji śpiewania kolęd.

Jubileuszowa edycja „Seniorów Kolędowania” potwierdziła, że warto krzewić ten wyjątkowy zwyczaj. Pokazała też jak wielkie bogactwo kolęd zachowało się w polskim dorobku kulturalnym. Seniorzy zaśpiewali blisko 40 pieśni bożonarodzeniowych. Znalazły się wśród nich zarówno znane kolędy, jak i mniej popularne pastorałki. Wszystkie zaśpiewane zostały z wielkim sercem i zaangażowaniem. Nie zabrakło też przedstawicieli młodszego pokolenia. Znakomicie zaprezentowali się na scenie podopieczni Klubu Piosenki prowadzonego w SCK przez Jolę Kawczyńską. Zarówno otwierająca spotkanie pastorałka „Gwiazda” w wykonaniu Wiktora Szczepanika, jak i wieńcząca jubileusz kolęda „Noel” w interpretacji Alicji Markiewicz, nagrodzone zostały gromkimi brawami. To dowód na to, że muzyka łączy pokolenia.

Duże brawa należą się wszystkim zespołom. Nie tylko za piękne prezentacje wokalne, ale też za radość kolędowania i serdeczną atmosferę, która panowała podczas całego spotkania. Na koniec wszyscy wykonali wspólnie kolędę „Bóg się rodzi”, do śpiewania której włączyła się także publiczność. Wykonawcy otrzymali dyplomy i pamiątkowe statuetki. Nie zabrakło też tortu, który stanowił smaczne dopełnienie okrągłego jubileuszu.

Podczas X Seniorów Kolędowania wystąpili:

Zespół Wokalny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sochaczewie

Zespół Śpiewaczy „Bednary” z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieborowie

Zespół Wokalny „Presto” z Sochaczewskiego Centrum Kultury

„Klub Senior +” działający przy Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie

Zespół Wokalny „Nieborowianki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Nieborowie

Zespół „Srebrne Nutki”  z Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Sochaczewie

„Scena Seniora” reprezentująca Sochaczewskie Centrum Kultury oraz Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sochaczewie

Zespół Śpiewaczy Klubu Seniora „Radość” z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łowiczu

Zespół Śpiewaczy „Iwa” działający w Gminnej Bibliotece w Brochowie

Zespół Wokalno-Instrumentalny „Nasza Kapela” z Teresińskiego Ośrodka Kultury

Zespół Śpiewaczy „Cantabile” z Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Suchej

Ludowa Kapela Mazowiecka z Sochaczewa


Scenografia: Monika Boruta-Sałacińska

Realizacja dźwięku: Mateusz Śliwiński

Realizacja światła: Paweł Rutkowski


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


More

Ułatwienia dostępu