Warsztaty tańca łowickiego

2 marca w Sochaczewskim Centrum Kultury odbyły się Warsztaty tańca łowickiego, w których wziął udział Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca “Folklorek”. Zajęcia poprowadził Rafał Wróbel – tancerz i muzyk, któremu towarzyszył akordeonista Szymon Mońka.


Rafał Wróbel – tancerz, muzyk. Od 28 lat związany z różnymi zespołami ludowymi z terenu powiatu łowickiego, a w szczególności z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca “Boczki Chełmońskie”. Przygodę z tańcem ludowym zaczął w wieku 7 lat, a następnie rozwijał swoje pasje, związane z grą na akordeonie i bębenku ludowym. Wielokrotnie występował na scenach w całej pPolsce oraz zagranicą m.in. we Francji, Niemczech, Litwie i Bułgarii. Wraz z zespołem „Boczki Chełmońskie” zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia na wielu festiwalach – m.in II miejsce na Kasztelańskim spotkaniu folklorystycznym w Kielcach, I miejsce na Festiwalu Folklorystycznym o Kujawski Wianek we Włocławku, III miejsce w Konkursie „5 minut dla oberka”, I miejsce w Przeglądzie zespołów obrzędowych w Kadzidle, I miejsce przeglądzie zespołów obrzędowych w Kielcach. W 2014 zespół otrzymał prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

 

Szymon Mońka – instrumentalista, muzyk, pedagog, twórca muzyczny. Doceniany nie tylko za unikatowość i bogactwo prezentowanego repertuaru, ale także za niespotykaną precyzję i technikę. Swoją działalność artystyczną prowadzi od 20 lat z miłości do muzyki ludowej, w szczególności regionu łowickiego. Jest wychowankiem znanych i cenionych w kulturze Księżackiej muzyków, takich jak: Janusz Kaźmierczak, Eugeniusz Strycharski, Andrzej Matula, Edward Bednarek, Andrzej Szymański, Jacek Lewandowski oraz wielu innych muzyków i choreografów. Wielokrotnie występował na scenach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. San Remo we Włoszech, Francji, Niemczech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Ukrainie, Serbii, Macedonii i Dubaju. W swoim dorobku muzycznym ma wiele płyt, a za sobą setki koncertów. Współpracuje z takimi zespołami jak: Koderki, Mazovia, Ksinzoki z Łowicza, Zespół Śpiewaczy Bednary, Zespół Ludowy Zduny, Zespół Pieśni i Tańca Dobroń, Zespół Pieśni i Tańca Tramblanka z Opoczna, Zespół Zduńskowolanie ze Zduńskiej Woli oraz Klub Seniora Radość z Łowicza i Żychlina. Ma swoim koncie wiele osiągnięć, m.in. I i II miejsce w Konkursie kapel w Bedlnie, I miejsce w Powiatowym Przeglądzie kapel północno zachodniego Mazowsza, II miejsce w II Ogólnopolskim Festiwalu kolęd i pastorałek w Niepokalanowie, I i II miejsce w Ogólnopolskim festiwalu zespołów artystycznych Wsi Polskiej, Złota Jodła na Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, a także liczne nagrody z zespołami, z którymi jest związany.


Fot. Iza Strzelecka

More