Wernisaż XVI Wystawy Malujące Ewy

6 marca 2024 roku w galerii Trakt Sochaczewskiego Centrum Kultury, tradycyjnie już z okazji Dnia Kobiet, otworzono zbiorową wystawę „Malujące Ewy”. Podczas otwarcia wystawy, witając sekretarz Urzędu Miasta doktor Joannę Niewiadomską-Kocik, dyrektor SCK Artur Komorowski podkreślił, że – to szesnasta odsłona tejże wystawy zbiorowej. Odsłona pięknego malarstwa kobiet. Kobiet – artystek, które w sposób nieprawdopodobnie trafny odzwierciedlają otaczającą nas naturę i sprawiają, że świat jest pełen barw.

Swoistym akcentem tego wernisażu – jak dodała kurator wystawy Marta Wasilewska – jest udział w tej niezwykle rodzimej twórczości malującego Adama. Dodała także, że to wystawa szczególna, ponieważ nawiązuje do twórczości Józefa Chełmońskiego, który w obrazie „Babie lato” zatrzymał urok wsi, a którego sto dziesiątą rocznicę śmierci obchodzimy właśnie tego roku.


„Malujące Ewy” – to wystawa zbiorowa, która co roku powiększa swoje grono Ew o nowych artystów. Nie inaczej było i w tym roku. Licznie przybyła publiczność mogła przywołać polskie lato pejzażami, portretami i licznymi kwiatami stworzonymi przez 29 artystów z Sochaczewa i jego okolic.


Wszystkim twórcom dyrektor SCK Artur Komorowski wraz z wiceburmistrzem Markiem Fergińskim wręczyli pamiątkowe dyplomy i symbol nadchodzącej wiosny – żonkile. Wiceburmistrz podkreślił też ogromną rolę kobiet w społeczeństwie, żartobliwie nawiązując do słynnych słów Ignacego Krasickiego „Mimo tak wielkie płci naszej zalety, My rządzim światem, a nami kobiety”. Kobietom z okazji ich nadchodzącego święta burmistrz Marek Fergiński wraz z męską częścią publiczności złożyli też życzenia, a także odśpiewali… Sto lat!  Tym jakże miłym akcentem rozpoczęto mniej oficjalną część wydarzenia, w której dzieci zaprezentowały swoje talenty na dużej scenie. Talenty, które rozwijają pod okiem Moniki Osieckiej-Jaworskiej w zespole tanecznym ABSTRAKT oraz Piotra Milczarka w Studio Wokalnym. A po występach…. już tylko sztuka, sztuka i jeszcze raz sztuka! Rozmowy o kolorach, strukturach, fakturach – słowem piękna wspólna opowieść inspirowana twórczością Chełmońskiego, jak podsumowała wernisaż kurator galerii Marta Wasilewska, dziękując za wspólną artystyczną podróż Malujących Ew.


Tekst i zdjęcia: Anna Wolińska


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ


More

Ułatwienia dostępu