Dni Sochaczewa z SCK

W tym roku Dni Sochaczewa miały nietypowy charakter – odbyły się w formule online. Wśród wielu prezentacji, opracowanych specjalnie na święto miasta, znalazł się także blok filmowy przygotowany przez Sochaczewskie Centrum Kultury. Zobaczyliśmy w nim spektakle, pokazy tańca, popisy wokalne i instrumentalne.

Program rozpoczął się koncertem Studia Wokalnego prowadzonego przez Piotra Milczarka. W wykonaniu dzieci i młodzieży usłyszeliśmy znane i lubiane utwory takie jak: „Co powie tata”, „Kaczka dziwaczka”, czy „Radość najpiękniejszych lat”. Następnie zaprezentował się Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Folklorek”, który pod okiem Katarzyny Proch i Kingi Przybylskiej przygotował występ pt. „Od małego tańczę oberka ludowego”. Zarówno maluchy, jak i starsze dzieci, dostarczyły wiele radości, tańca i zabawy do muzyki granej na żywo. We wzruszającym koncercie wystąpiła młodzież z Klubu Piosenki prowadzonego przez Jolantę Kawczyńską. Wokalistki wybrały dojrzały repertuar i wypadły świetnie. Równie dobre wrażenie wywarła Estrada Dziecięca Open Day Junior, w wykonaniu której obejrzeliśmy spektakl „W tajemniczym ogrodzie” w reżyserii Jolanty Kawczyńskiej. Przedstawienie opowiada o samotności i smutku, ale też przyjaźni i szczęściu, niosąc nadzieję na świat pełen cennych wartości. W jubileuszowym koncercie Open Day „Sochaczew Rozśpiewany” wystąpili laureaci poprzednich edycji projektu. Występ uzdolnionej młodzieży pełen był lirycznych dźwięków, choć nie zabrakło też radosnych i optymistycznych akcentów. Kolejna pozycja to „OZ Remix”, w reżyserii Dawida Żakowskiego, czyli fragmenty musicalu w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia, młodych aktorów Teatru Maska oraz zespołu tanecznego Abstrakt. Melodyjne aranżacje orkiestry w połączeniu z baśniową treścią spektaklu, przeniosły nas do świata pełnego miłości i przyjaźni, który pamiętamy z dzieciństwa z powieści „Czarnoksiężnik z krainy Oz”.

Zwieńczeniem artystycznego bloku fi lmowego był pełen wirtuozerii koncert „Muzyczne fantazje” Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia pod dyr. Artura Komorowskiego. Orkiestra wystąpiła w pełnym składzie, prezentując głównie szlagiery z gatunku muzyki fi lmowej. Ich opracowaniem zajął się utytułowany w środowisku muzycznym kompozytor – profesor Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi – Adam Manijak, który w trakcie koncertu zaprezentował się również jako solista, brawurowo wykonując m.in. „Minifantazję n.t. walców Henryka Warsa”. Bardzo sprawny technicznie, posługujący się pięknym dźwiękiem i znakomitą dynamiką, wspólnie z orkiestrą stworzył pełną blasku interpretację utworu. Kolejnym solistą, który wystąpił z Cameratą był klarnecista dr hab. Robert Stefański – wykładowca Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Wykonując „Wariacje na temat piosenki Pierwszy znak”, które opracowane zostały przez Adama Manijaka, popisał się niezwykłą muzykalnością. Camerata Mazovia kolejny raz zachwyciła pięknym brzmieniem, żywiołowością i ekspresją sceniczną. Ponownie mogliśmy podziwiać nie tylko znakomite zgranie zespołu pod batutą Artura Komorowskiego, ale także pełne blasku muzykowanie we współpracy z solistami.

Przygotowanie materiału filmowego na Dni Sochaczewa wymagało olbrzymiego nakładu pracy całej ekipy Sochaczewskiego Centrum Kultury. – Prace były bardzo intensywne i odbywały się na wielu płaszczyznach. Było to spore wyzwanie dla wszystkich, którzy musieli zaprezentować się przed kamerami, ale również duże przedsięwzięcie od strony organizacyjnej i realizatorskiej. Pamiętać należy o tym, że programy, które zostały finalnie zaprezentowane przez poszczególne grupy, powstawały w okresie pandemii, więc w dość specyficznych warunkach – mówi Magdalena Franaszek-Niewiadomska kierownik produkcji filmowych SCK.

Tekst: Iza Strzelecka
Koncert Studia WokalnegoKoncert Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca “FOLKLOREK”Koncert Klubu Piosenki


 

“W tajemniczym ogrodzie” – spektakl Estrady Dziecięcej “Open Day Junior”Koncert Open Day “Sochaczew Rozśpiewany”


Spektakl OZ REMIX – work in progress“Muzyczne Fantazje” – koncert Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia pod dyr. Artura Komorowskiego

More

Ułatwienia dostępu