Magiczna podróż do krainy Oz

Kto nie był, niech żałuje. W minioną niedzielę, w amfiteatrze miejskim miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Sochaczewskie Centrum Kultury zabrało tłumnie zgromadzoną publiczność w podróż do szmaragdowego grodu. W baśniową, pełną kolorów i świateł krainę Oz wprowadziła widzów orkiestra kameralna Camerata Mazovia pod dyr. Artura Komorowskiego, Teatr Maska, wokaliści Klubu Piosenki i zespół taneczny Abstrakt, którzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztuka Nowa, stworzyli fantastyczne widowisko. Premierowy pokaz musicalu OZ-REMIX, odbył się w ramach inauguracji nowego sezonu artystycznego SCK, które nie mogło sobie wymarzyć lepszego otwarcia.


“OZ-REMIX” w reżyserii Dawida Żakowskiego, na podstawie powieści Czarnoksiężnik z krainy Oz, był zwieńczeniem pracy warsztatowej uczestników Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego UNITY II. Biorący w nim udział aktorzy Teatru Maska wykonali, jak podkreślił tuż przed pokazem dyrektor Sochaczewskiego Centrum Kultury Artur Komorowski – ogrom tytanicznej pracy. Jej efektem był przedstawiony widzom baśniowy, oparty na zasadach przyjaźni świat.


Dorotce (w tej roli Helenka Żakowska i Julia Duplicka) szlak wędrówki do szmaragdowego grodu wyznaczali nie tylko bohaterowie przedstawienia, ale i muzyka. Wszystkie sceny miały bowiem doskonałą oprawę muzyczną w wykonaniu orkiestry kameralnej Camerata Mazovia. Muzycy kolejny raz dali popis swojej wirtuozerii. Pełne pasji, zagrane z niezwykłą werwą kompozycje zachwycały ekspresyjnym wykonaniem. Fantastycznie wybrzmiały tego wieczoru m.in. “Over the rainbow” oraz motywy z filmów “James Bond” i “Mission Impossible”. Dzięki świetnemu nagłośnieniu, zaaranżowana przez prof. dr. hab. Adama Manijaka muzyka, niosła się szerokim echem po amfiteatrze. Uskrzydliła również aktorów “Maski”, którzy dali z siebie wszystko, by widzowie poczuli się częścią tego niezwykłego widowiska. Ich coraz bardziej dojrzała gra aktorska zachwyciła widzów, którzy gorącymi brawami nagradzali każdą scenę. Tego wieczoru można było odnieść wrażenie, że w amfiteatrze nie wystąpiła młodzież, lecz profesjonalni aktorzy. Ekspresją sceniczną i wyczuciem dramaturgii, “Maska” w mgnieniu oka skradła serca publiczności. Pięknym dopełnieniem gry aktorskiej okazał się taniec. Zespół Abstrakt w choreografii Moniki Osieckiej-Jaworskiej idealnie wkomponował się w charakter przedstawienia. Szczególny zachwyt widzów wywołał akt “Maki”, w którym tancerki na kilka minut zawładnęły sceną. Warto wspomnieć również o porywającej warstwie wokalnej w wykonaniu Darii Kobiereckiej, Jolanty Kawczyńskiej i Piotra Milczarka. Finałową piosenkę “Under pressure” razem z nimi śpiewała publiczność. Tego wieczoru “zagrało” wszystko – muzyka, gra aktorska, taniec, światła, kostiumy, efekty wideo, nagłośnienie, scenografia… Widzowie nie chcieli opuścić amfiteatru bez bisu.


“Cieszę się, że publiczność z tak dużym zaangażowaniem oglądała spektakl. Nie spodziewałem się, że odbiór będzie aż tak fantastyczny. Widzowie na bieżąco reagowali na to, co działo się na scenie i to było świetne” – mówił chwilę po zakończonej premierze reżyser musicalu Dawid Żakowski.


Nie udałoby się pewnie to wszystko gdyby nie doskonała współpraca wszystkich twórców – muzyków, aktorów, wokalistów i tancerzy, którzy pod opieką dyrygenta orkiestry, a zarazem dyrektora artystycznego spektaklu, Artura Komorowskiego, reżysera Dawida Żakowskiego, choreografek Eweliny Sobieraj i Moniki Osieckiej Jaworskiej, dramaturg Patrycji Babickiej i całego sztabu osób z ekipy technicznej stworzyli prawdziwe sceniczne show. Wszyscy od kilku miesięcy intensywnie pracowali nad premierowym pokazem musicalu “Oz-REMIX”, starając się stworzyć widowisko na jak najwyższym poziomie artystycznym. Cel został osiągnięty. Świadczyły o tym zarówno owacje na stojąco, jak i uśmiechy na twarzach widzów, którzy w radosnym nastroju opuszczali amfiteatr.


Projekt Unity II został dofinansowany ze środków miasta Sochaczew.


Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka


Szersza fotorelacja dostępna jest na Facebooku —> TUTAJ

More

Ułatwienia dostępu